آسانسور

اهمیت وجود سیستم ارتینگ در آسانسورها

Posted On تیر ۱۵, ۱۳۹۵ at ۴:۰۷ ب.ظ by / No Comments

اهمیت وجود سیستم ارتینگ وهم بندی در آسانسورها

    با توجه به اهمیت برقرای ایمنی برای مسافران  وسرویس کاران آسانسورها و به جهت جلوگیری از هر گونه پیشامد ناشی از مشکلات الکتریکی در مدار ات فرمان، کنترل و قدرت آسانسورها  لازم است که اجرای سیستم ارتینگ  در این صنعت با دقت  وحساسیت خاصی انجام شود.
اجرای سیستم دقیق هم بندی می تواند علاوه بر فراهم کردن محیطی هم پتانسیل در تجهیزات فلزی ، باعث جلوگیری از آسیب دیدگی تجهیزات کنترلی و فرمان به دلیل موجهای ناخواسته جریان و ولتاژ و در نهایت  آسیب دیدن قطعات الکترونیکی و ازکار افتادن حرکت آسانسور شود.

مراحل و اقدامات

۱- احداث الکترود اتصال زمین و اتصال ارت به بدنه فلزی تابلوهای برق ، موتور و درایور و آهن کشی و نیز سازه فلزی ساختمان  در داخل موتورخانه
۲- کشیدن سیم ارت واتصال  آن به همراه سیمهای فرمان در قسمتهای فلزی درب های طبقات
۳- اتصال ارت به بدنه فلزی کابین  . (اجرای هم بندی مناسب در تجهیزات بالای کابین بسیار مهم  وضروری می باشد).
۴- اتصال ارت به آهن کشی  آسانسور ، سازه فلزی ساختمان وتجهیزات الکتریکی (در صورت وجود) در چاهک
۵- ایجاد هم بندی مابین قسمتهای فلزی تجهیزات الکتریکی ویا بین تجهیزات فلزی  وهادیهای بیگانه  در موتورخانه ونیز برای تجهیزات بالای کابین ونیز در داخل چاهک آسانسور ،که احتمال در دسترس بودن همزمان آنها توسط فرد وجود داشته باشد.
۶- ایجاد هم بندی مابین تجهیزات فلزی در طول مسیر چاه
نکته مهم اینکه :برای هر قسمت وتجهیزی که سیم فاز کشیده می شود می بایست اتصال ارت نیز در نظر گرفته شود.واگر مسیر عبور سیم بندی به گونه ای است که حفاظت مکانیکی برای سیمها  وجود ندارد واحتمال زخمی شدن سیم بندی وجود دارد .می بایست که علاوه بر عبور سیمها از داخل کاندویت مناسب ، بدنه کاندویت های فلزی ومجاور را به یکدیگر هم بندی کرده و مسیرهای عبور فلزی ، مانند:داکتها وسینی های فلزی را به اتصال ارت مجهز نمود.
تست دوره ای مقاومت الکترود اتصال به زمین (چاه ارت) و بازرسی و آچارکشی کلیه اتصالات سیستم ارتینگ وهم بندی  می بایست در دستور کار تعمیرکاران آسانسورها قرار داده شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *